Rauf Orbay Kimdir, Kısaca Hayatı

1
535

rauf orbay kısaca hayatıBalkan Savaşları sırasında Hamidiye Kahramanı olarak tanındı. Brest Litowsk Konferansı’na Osmanlı delegesi olarak katıldı.1. Dünya Savaşı’nın sonlarında Osmanlı devleti adına ateşkes görüşmelerini yürüttü ve Mondros’u imzaladı. Mustafa kemal’den bir süre sonra Anadolu’ya geçen Rauf Bey (1881-1964) onunla Amasya’da buluştu.

Mebuslar Meclisi’ne seçilince İstanbul’a gitti fakat Misakımilli Kararları sonrasında tutuklanarak Malta’ya sürüldü.Lord Curzon’un yeğenine karşılık olarak 1921’de İngilizler tarafından serbest bırakıldı.

Lozan Konferansı’na temsilci olarak gönderilmeyi beklerken, İsmet Paşa ile anlaşmazlığa düştü.Saltanat ve halifeliğin kaldırılmasına karşı açıklamalarda bulundu ve 1924 yılında Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nda yer aldı.

Mustafa Kemal ile de görüş ayrılıklarına düşen Rauf Bey, 1926 yılında İzmir Suikastı’na katılmakla suçlandı ve yurt dışında olduğundan gıyabında on yıl ceza aldı. 1935 yılında ülkeye dönen Rauf Bey, İsmet İnönü Dönemi’nde yeniden milletvekili oldu ve 1964’te İstanbul’da öldü.

Önceki MakaleParis Barış Konferansı Nedir, Özeti ve Tarihi ?
Sonraki Makaleİban Numarasından Hesap Numarası Bulma

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz