Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkiler

0
142

Suriye ile Türkiye arasında son dönemde gelişen bazı durumlardan dolayı iki ülke arasının durumu iyice limonileşti, peki süreç nasıl gelişti ?

Aslında iki ülkenin arasının bozulması suriyedeki Esad yönetiminin kendi halkına zulüm yapmasına dayanıyor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan suriye halkının yanında olduğumuz çağrısını yapmasının ardından suriye deki genel yönetimden ve esad yönetiminin zulmüne maruz kalan halk Türkiye ye göç etmeye başladı. İki ülke arasındaki gerilim buraya dayanıyor diyebiliriz.

Bu olayın ardından iki ülkenin arasının iyice bozulması Suriye nin savaş uçağımızı düşürmesi ile gündeme geldi, suriye Savaş uçağımızı hava sahamızı ihlal ettiği gerekçesi ile düşürdük açıklaması yaptı. Suriye halkı Suriye son dönemde yapmış olduğu davranışları ile şüpesiz tüm Türkiye nin tepkisini aldı.

Ve son olarak da Suriye’de bombalı saldırıda öldürülen üç üst düzey yetkili sonrasında suriye içinde Türkiye nin de olduğu 4 ülkeyi suçladı, durumun belirsizliği hala sürüyor, bakalım süreç ne gösterecek.

Tarihler 3 ekim 2012 yi gösteriyor ve aylar önce başlayan gerilim iyice iplerin koparttı, suriye den atılan bir top mermisi Şanlıurfa da 5 kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu, Başbakanlık’dan yapılan açıklamada, Suriye de belli hedeflere top atışı yapılıp karşılık verildiğini belirtti.

Süreç çok kritik, çok kritik günlerden geçiyoruz..
Sizler de Suriye Türkiye ilişkisi hakkında yorum yazabilirsiniz Yorum yazmak için Tıklayın..

Önceki MakaleSuriye ile türkiye savaşa mi gidiyor? savaş mı çıkacak ?
Sonraki MakaleDavid Şaboy ve Ajda Pekkan sahne 35 5 ekim izmir konseri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz