Sürtünme Kuvvetinin Özellikleri

0
387

Sürtünme kuvveti özellikleri nelerdir, sürtünme kuvveti hakkında kısa bilgi, sürtünme kuvveti nedir,

krampon
krampon

Sürtünme kuvveti diğer kuvvetlerden farklıdır birazcık, yani sürtünme kuvveti denilince aklınıza canlıların bir cismi harekete geçirmek için uyguladıkları, çekme, itme gibi kuvvetler gelmemelidir, bunlardan tamamen farklıdır sürtünme kuvveti, yüzeyin şekline bağlı olarak sürtünme kuvveti artar yada azalır. Şöyle ki Cam’dan yapılmış bir zemine bulaşık deterjanı döküp, üzerinde çaydanlığın demliğini çok rahat şekilde kaydırabilirsiniz, yapmış olduğumuz şeyde sürtünme kuvvetini en aza indirmek için araya kayganlık sağlayan bulaşık deterjanı döktük böylece, yüzeyde bulunan çaydanlığın demliği ile cam zemin arasında sürtünme çok aza indi ve kayganlık arttı.

çaydanlık demlik
çaydanlık demlik

Sürtünme kuvveti yüzeye, zemine bağlı olarak değişir, halının üzerine çaydanlık demliğini koyduğumuzda cam zemin üzerindeki gibi kaymadığını göreceksiniz, bu durum halı yüzeyinin prüzlü ve diğer zeminden daha çok sürtünme kuvveti uyguladığını gösterir.

Havada da sürtünme vardır, paraşütle atlayan bir kişi, havanın sürtünme etkisinden faydalanarak paraşütünü yavaşlatır ve yumuşak bir iniş gerçekleştirir. Sürtünme kuvvetinin yavaşlatıcı veya durdurucu bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Cisimleri harekete geçirmez sadece durmasında yardımcı olur, bu durma işlemi bazen hızlıca gerçekleşir ,bazen uzun süre sonra gerçekleşir. Bu da zemin ile alakalı, yani sürtünülen yüzeyle ilgilidir.

Sürtünme kuvvetinin özellikleri

• Hareketi durdurur veya yavaşlatır.
• Sürtünme kuvvetini yönü her zaman hareket yönüne zıttır.
• Duran bir cismi harekete geçiremez.
• Hareketi yavaşlatabilir.
• Kinetik enerjiyi(hareket enerjisi) azaltır.
• Sürtünme kuvveti ısınmaya neden olur.
• Sürtünme maddelerin aşınmasına neden olur.

Bakınız > Sürtünme kuvveti nedir, etkileri

Önceki MakaleHalifeliğin Kaldırılması ile ilgili kısa yazı
Sonraki MakaleSürtünme kuvvetinin faydaları, zararları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz