Bir teknolojik ürünün yararları, zararları, doğru kullanımı

6
331
telefonun faydaları, zararları, doğru kullanımı
telefonun faydaları, zararları, doğru kullanımı

Gündelik yaşamınızda sıklıkla kullandığınız bir teknolojik ürün belirleyiniz, bu ürünün yararlarını, zararlarını ve ürünü en doğru şekilde nasıl kullanmanız gerektiğini araştırarak aşağıdaki ilgili yerlere yazınız.

Günlük hayatta kullandığımız pek çok teknolojik ürün vardır, bu ürünler okadar fazladır ki artık hemen hemen pek çok teknolojik ürünle içli dışlı olduğumuzdan dolayı hangisini yazsam diye düşündüm ve sonuç olarak telefonu yazmaya karar verdim, telefon bizim günlük yaşamımızı kolaylaştıran, bilgi almamızı kolaylaştıran bir teknolojik üründür. Telefonun geçmişten günümüze değişimi gelişimi oldukça hızlı geliştiğini söyleyebiliriz, daha birkaç yıla kadar siyah beyaz ekranlı telefonlar popülerken günümüzde oldukça ince, şık tasarıma sahip ve bir bilgisayarın yaptığı pek çok şeyi yapabilen telefonlar mevcut.

cep telefon bağımlılığı
cep telefon bağımlılığı

Telefonun yararları

Sadece haber alma, iletişim olarak kullanmanın yanında günümüzde gelişen teknoloji sayesinde telefondan farklı amaçlar içinde faydalanabiliriz elbette, ancak bu kullanım bizi telefona bağımlı hale getirmemeli yani ihtiyacımız kadar kullanmalıyız, lazım olduğu sürece elimizde bulunmalı aksi halde, her fırsatta çıkartıp sosyal medya uygulamalarında dolaşmak, gereksiz yere vakit kaybetmek gerçekten insan yaşamına ciddi zararlar vermektedir.

Telefonun zararları

Aşırı kullanımda gözlerimize, yaydığı sinyaller neticesinde sağlığımıza ciddi zararlar vererek, gereksiz sosyal medya uygulamalarında çokca vakit geçirerek boşa vakit geçirmemize neden olabilmektedir, bununla birlikte sosyal ortamlarda (cafe vb) insanların pekçoğu sohbet etmek, muhabbet etmek yerine telefonla ilgilenmeyi tercih etmektedir bu da sosyalleşmeye ciddi zararlar vermektedir.

Telefonun doğru kullanımı

Telefonla günlük yaşamımızda bizi telefona bağımlı yapmayacak şekilde kullanmalıyız, gerektiğinde iletişim kurmalı onun dışında gereksiz vakit geçirdiğimiz uygulamaları kaldırmalıyız. Telefon bir iletişim aracıdır fakat son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde, insanlar gereksiz pek çok uygulama ile gereksiz şekilde vakit geçirmektedir, yani aslında bunu yerli yerinde kullanmak fayda sağlar ancak insanların çoğu bu tür uygulamaları gereksiz yere kullanmaktadır ve bu durum boşa akıp giden zamanı beraberinde getirmektedir. Bu yüzden iletişim kurmak için, konuşmak, görüşömek için yada bir konuyu araştırmak için kullanmalıyız bunun dışında bizi bağımlı hale getiren, zamanın nasıl geçip gittiğini anlamadığımız uygulamalardan uzak durmalıyız.

Önceki MakaleSosyal medya kullanımının amaçları nelerdir
Sonraki MakaleUygun aydınlatmanın ne olduğu ve nasıl yapılması gerektiği hakkında araştırma

6 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz