Nesli Tükenen ve Tükenmekte Olan Hayvanlar İle İlgili Bilgiler

20
2153

Nesli tükenen hayvanlar ile ilgili bilgi, Nesli tükenmekte olan hayvanlar ve isimleri, nesli tükenmekte olan hayvanların isimleri, resimleri, nesli tükenen canlılar hakkında bilgi, ile ilgili araştırma, nesli tükenen balıklar, kuşlar, ülkemizde soyu tükenen hayvanlar, canlılar, tükenmekte olan aslanlar, ülkemizde korunması gereken hayvanlar, dünyada kırmızı listeye alınmış hayvanlar isimleri,

nesli tükenmekte olan hayvanlar, kutup ayısı
nesli tükenmekte olan hayvanlar, kutup ayısı

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar
Nesli tükenen ve yok olma tehdidi ile karşı karşıya kalmış olan hayvan türlerini korumak onların nesillerine ilgi göstermek gerekir, zira nesli tükenen bir hayvanın bir soyun yok olması doğanın dengesini bozmaktadır.

Dünya üzerinde yok olma tehlikesi geçiren hayvanlar kırmızı listeye alınmaktadır kırmızı listeye alınan hayvanlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya demektir. Kırmızı listeye bir hayvanın yer alması için dünya üzerinde 50 den daha az bireyinin kalmış olması gerekir. Bu rakam çok ciddi bir rakam olup, soyunun tükenmekte olduğunun göstergesidir. Yazının devamında Nesli tükenmekte olan hayvanların sayılarını görebilirsiniz.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar türleri sayılarına göre korunmaları
1- Kırmızı çizgi – 50 den az
2- Hassas kategori -1000 den az

 Nesli Tükenmekte Olan hayvanlar

nesli tükenmekte olan hayvanlar, penguen
nesli tükenmekte olan hayvanlar, penguen

* Javan Gergedanı : 60
* Altın Başlı Langur : 70
* Dev Mekong Yayın Balığı : 200
* Cross River Gorili : 300
* Vaquita (Meksika yunusu) : 300
* Pigme Borneo Fili : 500
* Sumatra Kaplanı : 600
* Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği : 1000
* Büyük Panda : 2000
* Kutup ayısı : 25000

 

Dünya üzerinde bir neslin soyunun tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olması demek aslında bir anlamda düzenin bozulması demektir, küçük bir örnek verecek olursak; belgesel kanallarında izlediğimiz sürekli olarak karşımıza çıkan bir olay ; çita ceylanı avlıyor, çita önce kendi payını yiyip ardından, sırtlanlar, akbabalar kalan etleri temizlemek için geliyor. Bu sadece küçük bir döngü, bunun gibi daha niceleri, verdiğimiz örnekte çita’nın yada akbabaların soyunun ikisinden birinin tükendiğini düşünürsek; arda kalan çürümüş kokmuş etleri yiyen olmayacaktır, dolayısıyla düzenin dengenin bozulduğu gösteren çok açık bir örnektir.

Anadolu_Leopari
nesli tükenmekte olan hayvanlar

Nesli tükenen, tükenmekte olan bir diğer hayvan türü ise; anadolu leoparı dır.

Türkiye’de nesli tükenen hayvanları görmek için yazının devamında yer alan linke tıklayınız, aynı zamanda nesli tükenen bitkiler linkine tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Türkiyede nesli Tükenen Hayvanlar hakkında bilgi almak için linke tıklayınız.

Nesli tükenmekte olan bitkiler hakkında bilgi,

Önceki MakaleAbiyogenez ve Biyogenez Görüşleri nelerdir ?
Sonraki MakaleAB İşleri Uzman Yardımcılığı Sınavı

20 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz